Fantastyczne buciki na pierwsze i późniejsze kroki

  • Czy zastanawiałeś się dlaczego małe dzieci tak nie lubią chodzić w bucikach i wiecznie zdejmują buty, a często i skarpetki?
  • Czy wiesz, że nauka chodzenia na boso i chodzenie boso jest najzdrowsze dla naszych stóp?
  • Czy wiesz, że gdy dziecko wstaje i stawia pierwsze kroki na boso, stopa otrzymuje całą gamę bodźców z podłoża, które wspomagają budowanie reakcji równoważnych, w nowej dla dziecka pozycji jaką jest stanie na dwóch nogach?

Maluchy uwielbiają chodzić na boso

Rozwijające się stopy potrzebują maksymalnie dużo swobody. Aby prawidłowo kształtować mięśnie sklepienia muszą pracować swobodnie, zginać się, prostować.

Paputki ze skóry naturalnej, są najlepszym  rozwiązaniem dla koncepcji zdrowego chodzenia, zaraz po chodzeniu na boso.

Wykonane są z delikatnej jagnięcej skórki oraz posiadają elastyczną, zamszową, antypoślizgową podeszwę. Małe stópki otulone miękką, oddychającą skórą, mają wspaniałe warunki do właściwego, harmonijnego rozwoju.
Paputki idealnie dopasowują się do stopy, dobrze się na niej trzymają, a jednocześnie nie uciskają w żadnym miejscu.

Spotykamy się z częstym przekonaniem, że dla malucha najlepszy jest bucik z twardą podeszwą i wysokimi bokami. Na pierwszy rzut oka to wydaje się bardzo rozsądne, przecież podobnie zabezpieczamy nasze stopy na wycieczkę w góry.

Rozumiemy dobre intencje stojące za takimi opiniami, ale jako fizjoterapeuci promujemy nieco inne podejście, wynikające ze stanu współczesnej wiedzy i naszych osobistych doświadczeń.

Otóż mała stopa, opasana twardym bucikiem, zostaje odizolowana od bodźców. Maluch nie ma czucia podłoża, jego stópka nie może się do niego dopasować i w związku z tym mięśnie pracują o wiele mniej. To z kolei powoduje, że słabiej kształtuje się wysklepienie stopy. Wkładanie dziecku sztywnych bucików od samego początku nauki chodzenia, może wręcz przyczynić się do powstania płaskostopia. W twardych butkach dziecko ma ograniczone ruchy w stawie skokowo-goleniowym, trudniej mu skakać, zginać stopę, klękać i siadać.
W mięciutkich bucikach – podobnie jak na boso – stopa ma możliwość intensywnej pracy i bodźcowania mięśni z każdej strony. Umożliwiają one pracę wszystkich mięśni zarówno zginaczy jak i prostowników stopy, przez co tworzy się równowaga pomiędzy jedną, a drugą grupą mięśni. Stopa dostosowuje  się do kształtu podłoża, kostki śródstopia przemieszczają się w minimalnym stopniu względem siebie i mięśnie śródkostne zmuszone są do pracy. Tak kształtuje się mocna, funkcjonalna stopa.
Pamiętajmy, że stopa kształtuje się jeszcze w wieku przedszkolnym. Nie możemy mówić o wadach stóp u dzieci 2-3 letnich, bo taka stopa jest jeszcze nieukształtowana, posiada nadal podściółkę tłuszczową, która z czasem zaniknie i ostatecznie ukształtuje się wgłębienie.

FizjoMedica promuje koncepcję zdrowego chodzenia