Indywidualna terapia metodą NDT Bobath

NDT Bobath to metoda stworzona do pracy z dziećmi, u których zdiagnozowano chorobę czy zaburzenie rozwoju, ale także dla niemowląt, których rozwój jest opóźniony lub nie przebiega prawidłowo.

Stosowana jest u dzieci z chorobami neurologicznymi, w zaburzeniach metabolicznych, w chorobach genetycznych, a także z powodzeniem u niemowląt z przejściowymi zaburzeniami czy opóźnieniami w rozwoju psychoruchowym.

Większość niemowląt z przejściowymi zaburzeniami wymaga jedynie czasowej stymulacji rozwoju – czyli delikatnych ćwiczeń, które wprowadzą „prządek” we wzorcach ruchu, wzorcach postawy, pomogą ciału poradzić sobie z napięciem mięśniowym jeśli jest ona troszkę za wysokie czy z niskie. Taka stymulacja rozpoczęta w odpowiednim czasie przynosi zazwyczaj szybkie efekty.

Czasem gdy nieprawidłowe wzorce ruchu są silniejsze, występuje asymetria, rozstęp mięśni brzuszka, słabe napięcie w centrum ciała – czyli nieprawidłowa aktywność m.in. mięśni brzucha, występuję silne wzorce odgieciowe (czyli dziecko się silnie pręży, odgina do tyłu, często jest wrażenie mocno napiętych kończyn) proces terapeutyczny musi potrwać dłużej.

Nigdy nie jesteśmy w stanie ocenić na pierwszych zajęciach ile będzie trwała rehabilitacja – to jest proces, maluchy różnie pracują, różnie reagują i różnie poddają się działaniom terapeutycznym. U jednych jest to niemal moment u innych trwa to troszkę dłużej. Przychodzi taki moment kiedy widzimy, że poprawa jest już bardzo duża, a efekty wydają się być ugruntowane – wtedy możemy zakończyć terapię, ale ZAWSZE zachęcamy rodziców do ponownej kontroli za jakiś czas (określany indywidulanie)

 

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta jest zawsze wizytą diagnostyczną – czyli ma na celu ocenę tego co dziecko potrafi, jak się porusza, jaka jest jego motoryka spontaniczna. Omawiamy sobie na takiej wizycie wstępnie potrzeby pielęgnacyjne malucha oraz dostajecie Państwo od nas pakiet startowy, czyli mini poradnik o rozwoju dziecka wraz z prześliczną, praktyczną torbą.

Kiedy zgłosić się na konsultacje?

Gdy coś Cię niepokoi i gdy Twój maluch prezentuje któryś z objawów:

 • zaciskanie silne piątek, odginanie się do tyłu, odginanie głowy do tyłu, nadmierne prężenie się, prężenie nóżek z baletowym ustawieniem stópek
 • przy problemach z leżeniem na brzuszku
 • gdy widzisz że poszczególne etapy rozwoju opóźniają się (np. przewroty na brzuch, podpory, czy raczkowanie)
 • gdy Twoje dziecko osiąga co prawda kolejne etapy rozwoju, ale robi to jakoś dziwnie, chaotycznie, znajduje sobie alternatywne sposoby poruszania np. jeździ na pupie zamiast raczkować
 • gdy występują problemy z jedzeniem, piciem, zasypianiem
 • gdy pojawia się okresowe drżenie kończyn

Przy wielu z tych objawów, skuteczna okazuje się być właściwa pielęgnacja malucha, określony sposób postępowania w podnoszeniu, noszeniu, karmieniu, zabawie. Pamiętaj, im szybciej wprowadzisz prawidłową pielęgnację dziecka, tym większe i szybsze będą efekty całej terapii.

Ponadto terapia skierowana jest do dzieci przedwcześnie urodzonych (wcześniaków) oraz do dzieci ze stwierdzoną asymetrią ułożeniową, z kręczem szyi, z obniżonym lub podwyższonym napięciem mięśniowym oraz z poważnymi schorzeniami :

 • MPD – Mózgowe Porażenie Dziecięce
 • choroby genetyczne, w tym Zespół Downa
 • choroby nerwowo – mięśniowe
 • przepukliny oponowo-rdzeniowe
 • uszkodzenia okołoporodowe
 • uszkodzenia splotu barkowego
 • choroby metaboliczne
 • zaburzenia pochodzenia ośrodkowego

Ćwiczenia, czas trwania i częstotliwość terapii są dobierane indywidualnie.

Anna Godula terapeutka Wrocław terapia indywidualna

REZERWUJ TERMIN!

tel 608 28 38 70